Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Femicid u BiH: U prvih šest mjeseci ove godine ubijeno sedam žena

Najnovji podatci o femicidu su alarmantni – svakih deset minuta u svijetu jedna žena postane žrtva ubojstva koje počini njen intimni partner ili drugi član obitelji. Prema medijskim izvješćima, u prvih šest mjeseci ove godine u BiH je ubijeno sedam žena, istakuto je u Mostaru na današnjoj panel diskusija pod nazivom “Različiti oblici nasilja: Od uznemiravanja u javnom prostoru do femicida”.

Ovi poražavajući brojevi razlog su fokusa ovogodišnje kampanje na prevenciju rodno motiviranih ubojstava žena i djevojaka, istaknuto je tijekom panel diskusije.

Sudionici panela istaknuli su važnost zajedničkog i strateškog djelovanja različitih razina vlasti i civilnog sektora kako bi nasilje nad ženama bilo adekvatno procesuirano i spriječila se njegova najekstremnija manifestacija – ubojstva žene. 

Također, istaknuta je i važnost kreiranja sigurnih gradova i prostora u kojima žene, djevojke i djevojčice mogu živjeti i kretati se bez straha od nasilja.  
 
– Kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” je globalna kampanja i odvija se širom svijeta, a njezin cilj je eliminirati nasilje na odgovarajući način odgovoriti na nasilje protiv žena i djevojčica, te zahtijevati nultu toleranciju na nasilje protiv žena i djevojčica – kazala je predstavnica UN Women u BiH Jo-Anne Bishop. 
 
Dodala je kako je nasilje protiv žena i djevojčica najteži oblik krišenja ljudskih prava te kako su se ove godine fokusirali na femicid kao najteži oblik nasilja protiv žena i djevojčica. 

– Prema podatcima kojim raspolaže organizacija UN Women u svijetu svaki deset minuta jedna žena smrtno strada od ruku svog intimnog partnera ili člana obitelji. To su jako visoke brojke – naglasila je Bishop. 

Inače, u svijetu jedna od dvije žene iskusi neki oblik nasilja, a ista takva statistika vrijedi i za BiH.
 
– Kako bi se to spriječilo potrebno je ojačati zakonodavstvo, raditi na sprječavanju pojave nasilja, te u većoj mjeri raditi s muškarcima i dječacima na ovim pitanjima. Organizacija UN Women je u potpunosti posvećena borbi protiv nasilja nad ženama i djevojčicama i u tom smislu je spremna raditi s vlastima na jačanju zakonodavstvu. Također, i kroz različite obuke tužitelja, policije, organizacije civilnog društva koje pružaju veliku podršku žrtvama nasilja – kazala je ona.  

Istaknula je kako je današnji događaj namijenjen podizanju svijesti i razgovoru s javnosti kako bi se postigla ta nulta tolerancija na nasilje protiv žena i djevojčica.  

Panel diskusija u Mostaru organizirana je u suradnji s Gender Centrom Federacije BiH, mostarskim nevladinim organizacijama “Žena BiH” i “Dignitet”, Misijom OESS-a u BiH i Veleposlanstvom Italije u Sarajevu.  
 
Stručni savjetnik Gender Centra F BiH Zlatan Hrnčić istaknuo je kako je najvažniji cjelokupan multisektorski odgovor na nasilje u kojem će svi uraditi svoj dio posla razumijevajući ulogu svih ostalih, jer ukoliko samo jedna karika u tom lancu izostane, imamo nepotpun odgovor koji može imati teške posljedice po samu žrtvu nasilja. 
  
– Ovdje se ne smije nitko posebno izdvajati, niti tretirati kao najvažniji. Bitna je reakcija društvene zajednice, koja ne smije okrenuti glavu, kao i reakcija svake od institucija i organizacija nakon prijave i njihova zajednička suradnja, kao i medijska vidljivost uspješnih priča- poručio je Hrnčić. 
 
Prema podacima sigurnih kuća u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, SOS linije su prošle godine primile najmanje 6.286 poziva, dok je samo do rujna ove godine taj broj dostigao 4.910 poziva. 
 
– Kontinuirano pratimo od 2006. godine kretanje u ovoj oblast, ne možemo govoriti da je nasilja više ili manje. Nasilje postoji, imamo godišnje u cijeloj BiH oko tri i pol tisuća prijava slučaja nasilja u obitelji. Ono što se mijenja svjesnost građana o ovome problemu i reakcija građana i nadležnih institucija – rekao je Hrnčić.  

Službenica za ljudska prava pri uredu Misije OESS-a u Mostaru Jesenka Falak kazala je kako je njihova nada da kampanja “16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” neće biti jedina prilika kada se razgovara o ovim temama nego da to bude svakodnevna tema i svakodnevna zadaća svakoga pojedinca u društvu. 

– Ključni koraci su dizanje svijest, rad s institucijama na građenju jedne sredine gdje će se žrtva osjetiti sigurno, da prijavi zločin i da ne odustaje od prijave. Mi radimo na angažiranju i direktnom radu sa svim važnim institucijama. Ovdje je vrlo važan multisektorski pristup i tu spadaju policija, pravosuđe, Centar za socijalni rad da se svi ujedine u borbi protiv ovog sveprisutnijeg problema – zaključila je Falak. 

Izvršna direktorica Udruženja “Žena BiH” koje vodi sigurnu kuću u Mostaru Dijana Tadić istaknula je važnost ovog sustava podrške za žene koje se odluče na izlazak iz kruga nasilja. 

– Sigurne kuće ne predstavljaju samo krov nad glavom za žrtve nasilja. Sigurne kuće su prva stepenica u izlasku iz nasilja jer pored sigurnog smještaja nude sveobuhvatnu pomoć, kroz koju žene mogu ostvariti prava koja zaslužuju i koja im pripadaju – poručila je Tadić. 

Kampanja ”16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja” nastavit će se u Banjoj Luci i Bihaću gdje će građani i građanke moću sudjelovati u panel diskusijama i pogledati talijanski film o rodno zasnovanom nasilju “Još uvijek ima sutra” koji je predstavljen i mostarskoj publici. 

Inače, pod sloganom ”Isključimo nasilje zajedno” i uz poruke #zaustavimofemicid i #nemaizgovora kampanju provodi UN Women BiH. Kampanja je dio globalne inicijative UNiTE by 2030, koja ima za cilj eliminaciju nasilja nad ženama i djevojčicama. Ove godine poseban fokus je na femicidu – namjernom ubistvu žena zbog njihovog roda. 

(FENA) 

Noviteti

Evropska komisija dala preporuku za otvaranje pregovora sa BiH

Ursula von der Leyen, predsjednica Evropske komisije, istaknula je značajan napredak koji je Bosna i Hercegovina ostvarila u posljednjoj godini na putu ka pristupanju Europskoj uniji. Von der Leyen je pohvalila napore bh. vlasti te istakla ključne korake koje je zemlja poduzela kako bi se približila standardima EU. “Mi ćemo danas predstaviti izvješće o Bosni […]

Otkriće u Bosni i Hercegovini: Pronađena nepoznata nekropola stećaka kod Rogatice

U Bosni i Hercegovini otkrivena je do sada nepoznata nekropola stećaka iznad sela Otrićevo, u općini Rogatica. Ovo značajno otkriće rezultat je istraživanja Fondacije “Čuvari baštine – Bassania”, koja je na tom lokalitetu pronašla 26 stećaka. Prije samo nekoliko sedmica, ista fondacija otkrila je nekropolu Podčelopek u selu Šahbegovići, općina Sokolac, gdje je nađeno 55 […]

Komentariši