Republički pedagoški zavod Republike Srpske uveo je značajne promjene u nastavni plan i program za predmet historije za deveti razred osnovnih škola. Ove izmjene izazvale su brojne reakcije, jer se učenici sada upoznaju s likovima poput Radovana Karadžića i Ratka Mladića, koji su predstavljeni kao komandanti i ratni heroji, a ne kao osuđeni ratni zločinci.
Novinar i književnik Aleksandar Bursać ističe da je već ranije umanjeno izučavanje opće historije u korist nacionalne. Međutim, smatra da su ovim izmjenama otišli korak dalje, jer se povijesne činjenice reinterpretiraju na način koji mnogi smatraju spornim.
Jedna od novih tema uvedenih u plan je “Republika Srpska i Odbrambeno-otadžbinski rat”, koja će se obrađivati tokom pet sedmica. U planu i programu učenici će učiti o “nesretnom dječaku Spomenku Gostiću”, najmlađem borcu Vojske Republike Srpske, te o Andrićgradu, koji Bursać naziva “Disneylandom srpskog nacionalizma”.
Činjenice o ratu u Bosni i Hercegovini, poput genocida u Srebrenici, u novom nastavnom planu su potpuno izostavljene. Umjesto toga, učenicima se prezentira verzija historije u kojoj je rat u BiH predstavljen kao “odbrambeno-otadžbinski rat”. Ovaj pristup izaziva ozbiljnu zabrinutost, jer se time relativiziraju ratni zločini i omalovažavaju žrtve.
Bursać je otvoreno kritikovao ove izmjene, navodeći da se zločinci predstavljaju kao heroji, dok se o genocidu i etničkom čišćenju nesrba ne govori. On postavlja pitanje: “Hoće li neko reagovati?” Ove promjene izazvale su uznemirenost među onima koji smatraju da obrazovni sistem treba promovisati istinu i pravdu, a ne revizionizam i glorifikaciju ratnih zločina.