Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Pasoši bh. državljana osvanuli na Darkwebu: Stručnjaci upozoravaju na ozbiljne prijetnje

Na Darkwebu su se pojavile fotografije pasoša, među kojima su i dokumenti državljana Bosne i Hercegovine.

Ovakve situacije izazivaju zabrinutost zbog mogućih zloupotreba, uključujući krađu identiteta, finansijske prevare i ilegalne aktivnosti.

Jedna od osoba koja je naišla na ove podatke i koja je preko svog Facebook profila upozorila na ovu zloupotrebu je Arnela Šabanović, certificirana analitičarka kibernetičke sigurnosti i etički haker.

Ona kaže da su u pitanju još uvijek važeći pasoši, što znači da njihovi vlasnici mogu biti izloženi različitim vrstama zloupotrebe.

“Na Darkwebu se često prodaju ukradeni identiteti koji se koriste za otvaranje lažnih naloga na kripto-berzama. Na taj način kriminalci mogu oprati novac ili izvesti finansijske prevare bez otkrivanja svog pravog identiteta. Posebno je zabrinjavajuće kada se ovi podaci povežu s kriptovalutama, jer tada postaje još teže ući u trag stvarnim počiniocima”, objašnjava naša sagovornica.

Ona naglašava da većina ljudi nije ni svjesna koliko podataka svakodnevno dijeli i koliko su izloženi riziku. Od prijavljivanja na nagradne igre i loyalty programe do ostavljanja skenova pasoša u hotelima i turističkim agencijama – sve to može dovesti do krađe identiteta.

“Najgore je što su ovi podaci dostupni praktično svima koji su spremni da ih plate, bez ikakve kontrole gdje će završiti. Jedina razlika je što kada podaci završe na Darkwebu, neko njima direktno trguje, dok se u drugim slučajevima to radi pod krinkom ‘personalizovanog iskustva'”, dodaje.

Iako je slanje skenova pasoša u hotelima i turističkim agencijama postalo standardna praksa, naša sagovornica ističe da bi građani trebali biti oprezniji pri dijeljenju ličnih dokumenata.

“Potpuno izbjeći takve situacije je teško, ali ono što možemo uraditi jeste da ograničimo dijeljenje takvih podataka koliko god je moguće, koristimo servise koji nude dodatnu zaštitu i budemo svjesni gdje i kome šaljemo svoje dokumente”, ističe Šabanović.

Naglasila je da ovaj slučaj još jednom pokazuje koliko je važno pažljivo rukovati ličnim podacima i biti svjestan digitalnih prijetnji koje vrebaju u online svijetu.

Noviteti

Usvojen Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada u Brčkom

Na 49. redovnoj sjednici Vlade Brčko distrikta Bosne i Hercegovine, usvojen je Pravilnik o energetskoj efikasnosti zgrada, na prijedlog Odjeljenja za javne poslove. Ovaj pravilnik utvrđuje tehničke zahtjeve za minimalnu energetsku efikasnost zgrada, sisteme grijanja, hlađenja, ventilacije i klimatizacije pri projektovanju i građenju novih zgrada. Prema riječima šefa Odjeljenja za javne poslove, Ratka Stjepanovića, pravilnik […]

Foto: Ilustracija

SIPA zvanično potvrdila: Samo dva zaposlenika su zatražila premještaj u MUP RS-a

Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) saopćila je da su dva (2) zaposlena tražila premještanje u Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS). U odgovoru na upit portala Klix.ba su kazali da su do danas dva zaposlenika, kojima je prebivalište na teritoriji entiteta RS, zvanično podnijela zahtjev za raskid radnog odnosa sa SIPA-om, ne […]