Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Bosna i Hercegovina doživjela značajan pad po Indeksu percepcije korupcije

Bosna i Hercegovina doživjela je značajan pad po Indeksu percepcije korupcije (Corruption Perception Index – CPI) sa dosad najgorom ocjenom 33, što je dva poena manje nego predhodne godine i devet manje u odnosu na 2012. godinu kada je BiH bila među bolje ocijenjenim zemljama regiona,istaknuto je danas u Sarajevu na pres-konferenciji  Transparency Internationala BiH (TIBiH). 

Izvršna direktorica TIBiH Ivana Korajlić i menadžer za odnose sa javnošću TIBiH Srđan Traljić predstavili su Indeks percepcije korupcije za 2024. godinu, napominjući da je fokus globalnog istraživanja CPI bio uticaj korupcije na životnu sredinu.

Na posljednji pad BiH, kako je navela Korajlić, značajno je uticalo urušavanje integriteta izbornog procesa gdje ozbiljne optužbe za izborne prevare prate već nekoliko izbornih ciklusa.

-Izmjene izbornog zakona koje je nametnuo visoki predsjednik nisu riješile ovaj problem, jer je Centralna izborna komisija kroz primjenu obesmislila većinu odredbi koje su trebale spriječiti zloupotrebu javnih resursa i trgovinu biračkim odborima – dodala je Korajlić.

Ovogodišnji izvještaj TI naglašava da su razvoj demokratije i jake institucije ključni za efikasnu borbu protiv korupcije. Države koje nose status pune demokratije, kako je naveo Traljić, imaju prosječan CPI 73, neuspjele demokratije 47, a nedemokratski režimi bilježe prosjek 33, što je i ovogodišnji rezultat BiH.

Dokazano je da moćnici, koji profitiraju od uništavanja okoliša, koriste novac i moć da kupe podršku vlasti i uguše kritiku. Ovo je važno i u kontekstu BiH gdje se nakon tragedije u Jablanici i brojnih ekoloških problema, kako je dodala Korajlić, pokazalo da je profit pojedinaca vlastima daleko važniji od života, sigurnosti i zdravlja ljudi koji tu žive. 

Naglasila je da je stanje u pravosuđu i dalje je najslabija karika BiH, a u regionalnom izvještaju TI navodi se da reformski zakoni u pripremi još imaju brojne nedostatke. Pravosuđe već godinama ima porazne rezultate kod procesuiranja visoke korupcije, a uprkos nekoliko sudskih presuda visokim zvaničnicima u FBiH protekle godine, najkrupnije afere i dalje nisu rasvjetljene.

Naglašeno je da je pred institucijama obaveza da preduzmu hitne reforme, te da je u opsežnoj Studiji nacionalnog integriteta Transparency International definisao korake za suzbijanje korupcije po oblastima. Regulisanje sukoba interesa, sistemska zaštita zviždača, jačanje nadzora nad radom izvršne vlasti, izborna reforma, jačanje nezavisnosti pravosuđa i drugih agencija za provođenje zakona osnovni su zadaci pred institucijama, a korespondiraju i sa evropskim putem BiH.

(FENA)

Noviteti

Konaković uputio saučešće povodom tragedije na Cetinju

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković uputio je saučešće potpredsjedniku Vlade i ministru vanjskih poslova Crne Gore Ervinu Ibrahimoviću povodom tragedije koja se dogodila na Cetinju. – S dubokim žaljenjem i tugom primio sam vijest o strašnoj tragediji na Cetinju. U ovom teškom trenutku, molim Vas da prenesete iskrene izraze saučešća porodicama nastradalih, […]

CIK BiH imenovala nove članove Izborne komisije Brčko distrikta

Centralna izborna komisija BiH zvanično je potvrdila imenovanje četiri nova člana Izborne komisije Brčko distrikta, prenosi Radio Brčko. Novi članovi su Alenka Sojaković – Đukić, Almira Čolaković, Željko Kapikul i Mirza Fazlić, čime je komisija sada kompletna. Predsjednik Izborne komisije Brčko distrikta, Marko Tadić, pozvao je birače da pregledaju Privremeni birački spisak i prijave eventualne […]

Komentariši