Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine organizirao je u Međugorju, devetu, završnu Edukativnu radionicu o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine, a bilo je oko 40 sudionika, liječnika, specijalista, medicinskih sestara i drugih stručnjaka uključenih u provedbu imunizacije na području Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK).
Stručnjaci iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH informirali su sudionike tog skupa i dodatno ih educirali o pneumokoku (Streptococcus pneumoniae) – bakteriji koja uzrokuje pneumokoknu bolest, novom cjepivu protiv pneumokoka u redovitom imunizacijskom programu i planu provedbe imunizacije protiv pneumokoka u kantonima Federacije Bosne i Hercegovine.
Pneumokok (Streptococcus pneumoniae) je bakterija koja uzrokuje pneumokoknu bolest. Pneumokokna bolest uključuje lakše bolesti (upala srednjeg uha) i ozbiljne i potencijalno smrtonosne bolesti (upala pluća, meningitis i sepsa). Te bolesti su značajan javnozdravstveni problem u Federaciji Bosne i Hercegovine, a djeca su u najvećem riziku od pneumokokne bolesti. Cijepljenje je najučinkovitija mjera za sprječavanje pneumokokne bolesti, rečeno je tokom radionice.
Voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBiH prof. dr. sc. prim. Sanjin Musa kaže da zaključno sa tom radionicom za zdravstvene djelatnike u HNK, Zavod za javno zdravstvo Federacije BiH završava ciklus radionica vezanih za uvođenje pneumokoknog cjepiva.
– Održano je ukupno devet radionica, kako bi se pripremili zdravstveni djelatnici za uvođenje novog cjepiva u redoviti program imunizacije u Federaciji BiH. Radionice su bile prilika i za širu razmijenu iskustava, razmišljanja o izazovima i mogućnostima u provođenju program imunizacije djece i mladeži. Zbog nižih ostvarenih obuhvata imunizacijom, naročito u pandemijskom razdoblju, u 2024. godini zabilježene su epidemije bolesti koje se mogu spriječiti imunizacijom, kao što su morbili s 7309 registriranih slučajeva i veliki kašalj 658 slučajeva, uglavnom djece. Nažalost, registrirani su i smrtni slučajevi. Još jednom je naglašena važnost postizanja ciljnjih obuhvata imunizacijom”, rekao je prof. dr. sc. prim. Sanjin Musa, dr. med., voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Zavoda za javno zdravstvo FBIH.
Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi HNK dat će punu potporu pedijatrijskim službama i domovima zdravlja, kako bi se imunizacija što kvalitetnije i učinkovitije provodila na području te županije.
– Zahvaljujem i čestitam Zavodu za javno zdravstvo FBiH za trud koji ulaže da pneumokokno cjepivo uvede u redoviti imunizacijski program u FBiH. Posebno zahvaljujem što Zavod želi da educira sve koji su u zdravstvenom sustavu, prije svega pedijatre, infektologe, ali i širu javnost odnosno roditelje o bolestima koje uzrokuje pneumokok i o imunizaciji protiv pneumokoka. Ministarstvo zdravstva, rada i socijalne skrbi HNK učinit će sve da po implementaciji, ova imunizacija zaživi u svim zdravstvenim ustanovama. Trudit ćemo se da, osim vladinih, skrenemo pažnju i nevladinim organizacijama da podrže taj program. Program imunizacije protiv pneumokoka imat će značajan učinak, kako u zdravstvenom tako i u ekonomskom smislu, imajući u vidu koliki su troškovi liječenja pneumokokne bolesti”, rekao je prof. dr. Milenko Bevanda, ministar zdravstva, rada i socijalne skrbi HNK.
Djeca se cijepe protiv pneumokoka u 2. i 4. mjesecu, a docjepljuju u 2. godini. Imunizacija će se obavljati u pedijatrijskim službama lokalnih domova zdravlja. Pedijatri su imunizaciju protiv pneumokoka isticali kao veliku potrebu i prezadovoljni su što počinje u Federaciji BiH, od 2025. godine.
“Kao pedijatar u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, kroz svakodnevni rad sa bolesnom i zdravom djecom, često se susrećem sa infekcijama uzrokovanih bakterijom Streptococus pneumoniae koja i jeste jedna od najčešćih uzročnika infekcija kod djece predškoloskog uzrasta (upala srednjeg uha, upala pluća i u najtežim slučajevima sepsa, meningitis). Zaista se radujemo uvođenju pneumokokne vakcine u redovni program vakcinacije i vjerujem da će se znatno smanjiti broj tih infekcija kod djece. Prije dvije godine imali smo slučaj djeteta, dobi od nepune dvije godine života koji je obolio od pneumokoknog meningitisa, liječen u Jedinici intenzivne njege Pedijatrije u SKB Mostar. Na svu sreću i zahvaljujući naporima kolega pedijatara, dijete je preživjelo bez posljedica. Pneumokokna vakcina će nam pomoći da izbjegnemo upravo tako teške slučajeve i bolesti koje uzrokuje bakterija Streptococus pneumonia”, rekla je dr. Elvisa Hadžić, specijalista pedijatar, voditeljica Službe za zdravstvenu zaštitu djece DZ Stari Grad Mostar.
Tokom radionice, sudionicima je prezentiran “Vodič za najbolje prakse i sigurnost imunizacije”, čiji je osnovni cilj pružiti informacije za zdravstvene djelatnike i druge dionike koje će pomoći u rješavanju čestih dilema i zabrinutosti koje se javljaju tokom imunizacije.
Zdravstvenim djelatnicima uručen je informativno-edukativni i promidžbeni materijali o imunizaciji protiv pneumokoka, koje je producirao Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Podsjetimo, Zavod za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine stručno je uredio i vodio seriju edukativnih radionica o uvođenju pneumokoknog cjepiva u redoviti imunizacijski program u Federaciji Bosne i Hercegovine, namijenjene zdravstvenim djelatnicima u u svih deset kantona u FBiH.
– Radionice su održane u Sarajevu, Grudama, Žepču, Vitezu, Cazinu, Goraždu, Orašju, Gračanici i Međugorju. Tokom oktobra, novembra i u decembru ove godine na radionicama je bilo oko 260 sudionika, liječnika, specijalista, medicinskih sestara i drugih stručnjaka uključenih u provedbu imunizacije u FBIH. Radionice su organizirane uz ključnu podršku UNICEF BiH i u partnerstvu s Federalnim ministarstvom zdravstva, Evropskom unijom i Svjetskom zdravstvenom organizacijom – navode iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH.
(FENA)