Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Zaštita Hercegovinskog Maslinovog Ulja: Novi Korak ka Očuvanju Tradicije

Danas je u Mostaru, u Federalnom agromediteranskom zavodu, upriličena svečana dodjela Rješenja o zaštiti oznake podrijetla prehrambenog proizvoda (ZOP) – Protected Designation of Origin (PDO) za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine. Promocija brenda – jamstvenoga žiga Zlatne kapi Hercegovine, održana je također na ovom događaju. Vijeće ministara BiH je saopštilo kako će ovaj uspjeh doprinijeti promociji i jačanju proizvoda iz Bosne i Hercegovine na europskom tržištu, te očuvanju i izgradnji tradicije uzgoja maslina i proizvodnje maslinovog ulja hercegovačkog kraja.

Brendiranje i Standardizacija

Brendiranje ekstra djevičanskog maslinovog ulja i njegovo probijanje na druga tržišta dovest će do standardizacije koja je već sada vidljiva u ovoj oblasti. Maslina i maslinovo ulje su već godinama prepoznatljivi simboli hercegovačkog kraja i Bosne i Hercegovine u širem kontekstu. USAID, putem projekta Razvoj održivog turizma, nastavlja raditi na zaštiti i promociji jedinstvenih kulinarskih proizvoda BiH, u saradnji s Agencijom za sigurnost hrane BiH.

Potvrda Kvaliteta i Potencijala

“Ovo priznanje je nova potvrda bogatstva Hercegovine i njenog ogromnog potencijala za razvoj turizma na temelju autentičnih proizvoda i iskustava,” kazao je Feđa Begović, direktor USAID-ovog projekta Turizam. Maslinovo ulje je ne samo visokokvalitetan prehrambeni proizvod, već i prilika za dalji rast gastronomskog turizma. Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, istakao je kako su proizvodi zaštićeni oznakom porijekla duboko povezani s mjestom proizvodnje, te da njihov kvalitet direktno zavisi od prirodnih faktora i ljudi toga kraja.

Tradicija i Kvalitet

Hercegovačko maslinovo ulje, s tradicijom starom dvije hiljade godina, prepoznatljivo je po pikantnim notama, gorčini i voćnim aromama. Njegov kvalitet potvrđuju brojne nagrade na sajmovima i ocjenjivanjima kvaliteta ulja. Međunarodni mediji, uključujući Olive Oil Times Magazine, svrstavaju ga među zvijezde maslinarstva mediteranske regije u usponu.

Planovi za Budućnost

Prof. Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda, naglasio je da u regiji trenutno postoji 10 velikih maslinika i oko 800 porodičnih gazdinstava, koji upravljaju s 521 hektarom nasada maslina i godišnje proizvode 380.000 litara ulja. Cilj industrije je dostići površinu od 1.000 hektara u srednjeročnom periodu. Josip Matić, predsjednik Hercegovačke udruge uljara i maslinara (HUUM), istakao je predan rad ovog udruženja na promociji i očuvanju ekstra djevičanskog maslinovog ulja Hercegovine, posebno sa ZOP statusom.

Nastavak Saradnje i Razvoja

USAID-ov projekt Turizam nastavlja raditi na održivom razvoju industrije turizma u BiH, slaveći i štiteći bogatu kulturu, kuhinju i tradicije ove zemlje. U augustu 2024. godine, Projekat je podržao aktivnosti na zaštiti sarajevskog ćevapa ZOP statusom, te nastavlja saradnju s Agencijom za sigurnost hrane BiH kako bi povećali broj zaštićenih proizvoda širom zemlje.

Noviteti

Uhapšen načelnik Trnova Ibro Berilo u akciji “Incitat”

U Sarajevu je danas, u okviru akcije “Incitat,” uhapšen načelnik Trnova, Ibro Berilo, zajedno sa Adisom Mulaosmanovićem, Edinom Džigal i Nađom Milišić. Glasnogovornica Tužilaštva Kantona Sarajevo, Azra Bavčić, izjavila je da je Ibro Berilo uhapšen na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu (KCUS). “U toku dana, Ibro Berilo će biti ispitan na KCUS-u. Ispitat će ga […]

Konaković zahvalio na podršci BiH na putu ka Evropskoj uniji: Oproštajna posjeta ambasadora Satlera

Ministar vanjskih poslova Bosne i Hercegovine Elmedin Konaković primio je danas u oproštajnu posjetu šefa Delegacije Evropske unije i specijalnog predstavnika EU u BiH, ambasadora Johana Satlera. Ovaj susret bio je prilika za razgovor o aktuelnoj političkoj situaciji u zemlji, napretku u procesu evropskih integracija, te važnim reformskim procesima koji Bosnu i Hercegovinu vode ka […]

Komentariši