Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Bećirović i Konaković oživljavaju vanjsku politiku BiH nakon godina izolacije

Bosna i Hercegovina godinama je bila u svojevrsnoj međunarodnoj izolaciji. Tokom mandata Bakira Izetbegovića i Šefika Džaferovića, vanjski poslovi BiH postali su usko povezani s politikama turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdoana, dok je konfrontacija sa Zapadom postala sve očitija.

Ova orijentacija, uz pro-rusku politiku rukovodstva RS i neaktivnost Željka Komšića, dodatno je otežala poziciju BiH na međunarodnoj sceni, posebno prema zapadnim partnerima. Ni imenovanje ministrice vanjskih poslova Bisere Turković nije donijelo značajne promjene, s obzirom na to da je ona veći dio svog mandata provela na Bliskom istoku ili u turističkim destinacijama poput Maldiva.

Međutim, promjena vlasti 2022. godine donijela je nove nade za oživljavanje vanjske politike BiH. Novi bošnjački član Predsjedništva BiH Denis Bećirović i ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković pokazali su veći angažman u izgradnji međunarodnih odnosa. Bećirović je, kao prvi funkcioner iz BiH, posjetio Finsku od uspostavljanja diplomatskih odnosa, što pokazuje dugogodišnje zapostavljanje skandinavskog regiona od strane bh. diplomacije.

Susreti s francuskim predsjednikom Emanuelom Makronom i bivšim britanskim premijerom Rišijem Sunakom predstavljaju značajan iskorak nakon godina stagnacije. Elmedin Konaković, s druge strane, uspješno balansira između održavanja dobrih odnosa s Bliskim istokom i jačanja veza sa zapadnim zemljama.

Ipak, uprkos ovim naporima, BiH se i dalje suočava s brojnim izazovima. Članica Predsjedništva iz RS Željka Cvijanović ostaje pod sankcijama Sjedinjenih Američkih Država i ograničena je u svojim diplomatskim aktivnostima. Hrvatski član Predsjedništva Željko Komšić, iako bez tehničko-pravnih prepreka za putovanja, rijetko sudjeluje u međunarodnim susretima, a njegovi javni nastupi često su usmjereni na kritiku međunarodne zajednice, što dodatno komplicira odnose BiH s ključnim zapadnim saveznicima.

Bosna i Hercegovina je krenula putem oživljavanja svoje vanjske politike, ali pred njom su još mnogi izazovi. Hoće li novi lideri uspjeti preokrenuti dugogodišnju izolaciju i vratiti BiH na međunarodnu scenu, ostaje da se vidi.

Noviteti

Privremeno stavljen van snage zakon RS-a o upotrebi zastave, grba i himne drugih država

Ustavni sud Bosne i Hercegovine je 12. februara 2025. godine, odlučujući o zahtjevu Denisa Bećirovića, člana Predsjedništva BiH, u predmetu broj U-2/25, donio odluku kojom je usvojio zahtjev podnosioca za donošenje privremene mjere. Odlukom o privremenoj mjeri Ustavni sud je, između ostalog, privremeno stavio van pravne snage Zakon o dopuni Zakona o upotrebi zastave, grba […]

Od 1. januara državljani BiH na Kosovo putuju s ličnom kartom

Od 1. januara 2025. godine, državljani Bosne i Hercegovine mogu ući na Kosovo samo sa ličnom kartom. Na sjednici kosovske vlade održane 12. decembra 2024. godine donesena je odluka o ukidanju viza za državljane Bosne i Hercegovine. “Vlada je odlučila jednostrano provesti sporazum o slobodi kretanja s ličnim kartama u okviru Berlinskog procesa. Ova odluka […]

Komentariši