Zastupnica u Parlamentu Federacije BiH, Suada Halilović, zaprimila je zvaničan odgovor Ministarstva unutrašnjih poslova HNK na svoje zastupničko pitanje vezano za učestalost saobraćajnih nesreća na sjevernom ulazu u Mostar, prije i nakon postavljanja semafora na tom dijelu M17.
U analizi koju je dostavio MUP HNK, jasno se vidi značajna promjena u broju i težini saobraćajnih nesreća nakon što je semafor pušten u funkciju 10. maja 2024. godine.
Prije postavljanja semafora: 31 nesreća, jedno smrtno stradanje
Prema dostavljenim podacima, u periodu od 1. januara 2023. do 10. maja 2024., dakle nešto više od godinu dana prije instalacije semafora, zabilježena je čak 31 saobraćajna nesreća. Od toga, 15 je bilo s materijalnom štetom, 9 s lakšim tjelesnim povredama, 2 s teškim povredama, dok je u jednoj nesreći zabilježen i smrtni ishod.
Nakon semafora: Samo 4 nesreće, bez povrijeđenih
U periodu od 10. maja 2024. do 1. aprila 2025., dakle u nešto manje od godinu dana nakon uvođenja nove semaforske regulacije, broj saobraćajnih nesreća drastično je smanjen, zabilježene su samo 4 nesreće, i to isključivo s materijalnom štetom. Nije bilo evidentiranih povreda, a kamoli smrtnih slučajeva.
Potvrda opravdanosti mjere
Zastupnica Halilović navela je kako su ovi podaci potvrda da se kvalitetnim saobraćajnim rješenjima mogu spasiti životi i smanjiti posljedice nesreća. „Zahvaljujem MUP-u HNK na dostavljenim podacima. Ovi brojevi govore više od riječi jer sigurnost se može povećati kada postoji politička volja i kada institucije slušaju građane“, poručila je Halilović.
Semafor na sjevernom ulazu u Mostar postavljen je nakon višegodišnjih zahtjeva stanovnika, političkih predstavnika i stručnjaka za saobraćaj, a sada, sudeći prema zvaničnim statistikama, pokazuje konkretne rezultate u prevenciji nesreća.
Iako su pojedini vozači primijetili da je postavljanje semafora na sjevernom ulazu dovelo do češćih zastoja i nešto dužeg čekanja u saobraćaju, sigurnosni aspekt ove mjere ne ostavlja prostora za dilemu. Gužve jesu veće, ali činjenica da u gotovo godinu dana nakon instalacije semafora nije bilo ni jedne nesreće s povrijeđenima jasno pokazuje da sigurnost vozača i putnika nema cijenu. Prevencija nesreća i očuvanje ljudskih života moraju biti prioritet svakog saobraćajnog rješenja, pa čak i kad to znači sporiju vožnju.
Zastupnica Halilović ujedno je iskoristila priliku da uputi apel lokalnim vlastima da, pored privremene mjere postavljanja semafora, konačno ubrzaju realizaciju dugoročno planiranog infrastrukturnog rješenja, tj. izgradnju raskrsnice u dva nivoa.