Uoči sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, zakazane za četvrtak, 24. aprila, zamjenik predsjedavajućeg tog doma Kemal Ademović oglasio se i putem društvenih mreža, ali i u gostovanju na Federalnoj televiziji, upozorivši na ozbiljna proceduralna kršenja u vezi sa kreiranjem dnevnog reda.
“Zdravorazumski i posmatrajući Poslovnik, vidim šta je sve prekršeno i u skladu s tim ću se i postaviti. Ja nisam za kršenje Poslovnika”, poručio je Ademović u svojoj objavi, naglasivši kako će uskoro objaviti i dodatne stavove koji se odnose na ovu temu.
Govoreći u emisiji Političke minute FTV-a, Ademović je upozorio da bi zbog spornih tačaka dnevnog reda – među kojima su i smjene Staše Košarca, Zorana Tegeltije i Nebojše Špirića – Klub Bošnjaka mogao i bojkotovati sjednicu.
“Poruka ovakvog dnevnog reda jeste da gospodin Čović pokušava da završi svoj dio posla. Ne znam na koji način je to uspio, ali uspio je da ubijedi i opoziciju Republike Srpske da ga podrže, da usvoje Izborni zakon. Uspio je da ubijedi i poziciju. Jednima je obećao da će ući u vlast, drugima da neće izaći iz vlasti. Svaka mu čast što je to uspio, samo da bi ostvario svoj cilj”, kazao je Ademović, referirajući se na lidera HDZ-a BiH.
Istaknuo je i da HDZ BiH trenutno nema stabilnog partnera na državnom nivou te da svako sa svakim pregovara, dok stvarna koalicija – kako tvrdi – ne postoji.
“HDZ traži partnera u onom ko će podržati izmjene Izbornog zakona po prijedlogu Marine Pendeš. Neizvjesno je hoće li se napraviti koalicioni kapacitet”, kazao je Ademović.
Na pitanje o stavu Trojke i trenutnim pregovorima, Ademović je rekao kako ne učestvuje direktno u tim razgovorima, ali da zna da postoje ozbiljni zastoji zbog spora oko imenovanja Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti.
“Zastoj postoji jer opozicija RS-a traži da predsjedavajući Vijeća ministara proslijedi zahtjev Predstavničkom domu. To se ne dešava, i tu nastaje problem”, dodao je.
U iščekivanju sjednice, Ademovićeve poruke jasno sugeriraju da bi političke tenzije i proceduralni sporovi mogli dodatno zakomplikovati odnose među partnerima na državnom nivou – ako ti partneri uopće trenutno i postoje.