Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Tuzla pokreće energetski zaokret: Počinje nova era dekarbonizacije

Foto: gdjeizaci.ba

Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije po prvi put u Tuzli organizuje dvodnevnu konferenciju Energetski zaokret – Put prema klimatskoj neutralnosti, dekarbonizacija i pravedna tranzicija.Konferencija je okupila ključne aktere iz oblasti energetike, industrije i politike, s ciljem razmjene ideja i predstavljanja rješenja za održivu energetsku budućnost Bosne i Hercegovine.

Grad Tuzla će iz federalnog budžeta dobiti dodatnih 5 miliona KM za prvu fazu rekonstrukcije magistralnog vrelovoda. Ukupna vrijednost projekta je oko 20 miliona KM, a na sistem daljinskog grijanja, trebalo bi se spojiti novih 14.000 stanovnika. Šta ova lokalna zajednica još predlaže u kontekstu energetske tranzicije?

“Sufinansiranje ugradnje solarnih panela, ugradnja toplotnih pumpi, peći na pelet, širenje mreže centralnog grijanja, odsumporavanje na Termoelektrani koje je veoma značajan projekat. Zatim, komunalna infrastruktura, poboljšavanje protoka saobraćaja kroz grad Tuzlu”, kaže Zijad Lugavić, gradonačelnik Tuzle.

Termoelektrana, rudnici, saobraćaj, katastrofalna infrastruktra, zagađen zrak, veliki broj individualnih ložišta problemi su koji čekaju rješenje u Tuzli koja je bitna za energetski sektor BiH. Subvencioniranje solarnih elektrana privatnim firmama jedan je od planova Federalne vlade.

“O uglju moramo pričati sa sjetom jer će ga u narednom periodu btii sve manje i manje, a drugi energeti će biti prepoznati kao nosioci razvoja energetskog sektora”, smatra Vedran Lakić, minister industrije, energetike i rudarstva FBiH.

U tom konteksstu posebna pažnja će biti posvećena i upotrebi plina pa su potpisana četiri memoranduma o razumijevanju i saradnji između resonrog ministarstva i Tuzlanskog, Unsko-sanskog i Posavskog kantona te Brčko distrikta.

“Ovi danas memorandumi su istorijski čin kojim ćemo mi stvoriti okvir za institucionalni razvoj gasne infrastukture u FBiH. Čim to donesimo danas na konferenciju to znači da je gas drugi energent koji treba zamijeniti ugalj”, dodaje minister Lakić.

Eneregetski preokret već pravi Energoinvest koji je predstavio domaće transformatore, proizvedene prvi put u povijesti BiH. Transformatori su već izvezeni u veliku Britaniju, Belgiju i Srbiju, a u toku su pregovori i sa drugim zemljama.

“Velika je potražnja u cijelom svijetu, sva rona je rasprodata u periodu od tri do pet godina. I voo je plan uprave Energoinvesta na dizerfikaciji naših roba i usluga, samim ti povećavamo energetsku sigurnost. Cilj je da razvijamo vlastite komponente, vlastitu proizvodnju, otvaramo nove prihode, upošljavamo ljude i što je najbitnije, vratili smo veliki broj stručnjaka iz Njemačke”, dodaje Mirza Ustamujić, director Energoinvesta.

Dvodnevna konferencija bi trebala dati presjek stanja u energetskom sektoru u državi, razmotriti perspektive za budućnost, a sve kako bi se ubrzali koraci kroz zelenu tranziciju koja je neminovna kako u Tuzli tako i u cijeloj državi.

Noviteti

BiH ostaje bez 70 miliona eura iz Plana rasta zbog političkog neslaganja

Bosna i Hercegovina neće dobiti prvu ratu finansiranja iz Plana rasta za Zapadni Balkan zbog “nedostatka političkog konsenzusa”. Evropska komisija usvojila je novi instrument u novembru 2023. godine, nazvan ‘Planom rasta’, namijenjen za približavanje zemalja Zapadnog Balkana standardima EU. BiH je jedina zemlja koja nije finalizirala ključni preduslov za dobijanje više od 2 milijarde KM. […]

U BiH 71,8 hiljada studenata, u 2023. diplomiralo 11,3 posto manje studenata u odnosu na 2022. godinu

U školskoj 2023/2024. godini na prvi ciklus studija visokog obrazovanja, uključujući kratki ciklus i integrisane studije, u zimski semestar upisana su 71.862 studenta, od toga je 62.150 studenata upisano na sve godine studija, a 9.712 su apsolventi/imatrikulanti. U 2023. godini diplomiralo je/završilo studije 10.038 studenata, što je za 11,3 posto manje u odnosu na 2022. […]

Komentariši