Prije 835 godina, 29. avgusta 1189. godine, napisana je Povelja Kulina bana, dokument koji se smatra najstarijim sačuvanim diplomatskim aktom srednjovjekovne bosanske države. Historičari ovu povelju često nazivaju “rodnim listom” državnosti Bosne i Hercegovine. Kulin ban u ovom važnom dokumentu garantira Dubrovčanima sigurnost, slobodu kretanja i trgovanja na teritoriji njegove države, odričući se carine i obećavajući prijateljstvo “od sada i zauvijek”.
Značaj Povelje
Povelja Kulina bana nije samo najstariji bosanski državni dokument, već i najstariji državni dokument svih južnoslavenskih naroda i država. Pisana na bosanskom jeziku i bosančicom, kao i na latinskom jeziku, povelja potvrđuje postojanje Bosne kao suverene države u 12. vijeku. Ovaj dokument svjedoči o političkoj stabilnosti i ekonomskom prosperitetu Bosne u to vrijeme, posebno u razvoju rudarstva i trgovačkih veza s Dubrovnikom.
Kulinova vladavina i diplomatska vještina
Kulin ban je vladao Bosnom u periodu od 1180. do 1204. godine, osiguravajući blagostanje i mir svojim podanicima. Njegova vladavina ostala je upamćena kroz izreku “Za Kulina bana i dobrijeh dana”, koja se i danas koristi. Kulin je bio poznat kao vješt diplomata, sposoban da izbjegne opasnosti poput potencijalnog krstaškog rata protiv Bosne, mudro odgovarajući na optužbe o bogumilstvu, koje su stizale iz susjednih zemalja.
Povelja kroz historiju
Povelja Kulina bana je napisana u tri primjerka, od kojih se dva čuvaju u Dubrovniku, dok se treći, originalni primjerak, nalazi u Rusiji. Iako je Bosna i Hercegovina 2013. godine podnijela zahtjev za povratak Povelje u matičnu državu, Rusija je to odbila, tvrdeći da Povelja, kao drugi najstariji slavenski dokument, također pripada i njihovoj historiji.
Nasljeđe Kulina bana
Kulin ban ostao je upamćen kao hrabar vojskovođa, mudri suveren i najomiljeniji vladar Bosne. Njegovo nasljeđe živi kroz Povelju, koja i danas predstavlja simbol bosanske državnosti i diplomatske vještine. Historija ovog dokumenta, od njegovog nastanka do današnjeg dana, svjedoči o bogatom kulturnom i političkom naslijeđu Bosne i Hercegovine.
1 komentar