Na današnji dan 1992. godine, u noći sa 25. na 26. avgust, Sarajevska vijećnica, simbol grada i jedno od najreprezentativnijih zdanja iz austrougarskog perioda, izgorjela je u požaru koji je uništio dva miliona knjiga i 300 rukopisa neprocjenjive vrijednosti.
Tokom opsade Sarajeva, koja je trajala od 1992. do 1995. godine, Vijećnica je bila više puta granatirana. Snage JNA, a potom i VRS-a, nastojale su uništiti ovaj kulturni spomenik, što im je, nažalost, na kraju i uspjelo. Vijećnica, koja je bila simbol isprepletenosti tradicija i kultura u Sarajevu, izgorjela je do temelja, a plamen je za samo nekoliko sati progutao nacionalno blago koje je skoro pola stoljeća bilo brižno čuvano u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci Bosne i Hercegovine.
Vatrogasci su u noći 25. augusta hrabro pokušavali ugasiti vatru, uprkos stalnim granatiranjima i pucnjavi. Oni najhrabriji su se provlačili kroz kišu metaka i granata, uskačući u plamenu stihiju u nastojanju da spase barem djelić neprocjenjive kolekcije knjiga i rukopisa. Nažalost, njihovi napori nisu bili dovoljni da spriječe uništenje kulturnog blaga koje je predstavljalo srce intelektualnog i kulturnog života Sarajeva.
Sarajevska vijećnica je nakon rata obnovljena, a danas služi kao svjedočanstvo o razaranju koje je grad pretrpio tokom rata, ali i kao simbol obnove i otpornosti. Međutim, sjećanje na noć kada je ovo neprocjenjivo kulturno blago izgubljeno zauvijek ostaje urezano u kolektivnu svijest građana Sarajeva i Bosne i Hercegovine.