Prema najnovijim procjenama Ujedinjenih nacija (UN), Bosna i Hercegovina i Albanija će do 2050. godine izgubiti više od 20 posto svog stanovništva, što ih stavlja na vrh liste zemalja zapadnog Balkana koje su suočene s najvećim demografskim gubitkom. Ovi podaci, koje prenosi Radio Slobodna Evropa (RSE), ukazuju na alarmantne trendove u regionu koji već decenijama bilježi značajan odlazak stanovništva.
UN procjenjuje da će šest zemalja zapadnog Balkana, među kojima su Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Albanija i Kosovo, do 2050. godine imati oko tri miliona manje stanovnika nego što imaju danas. Ovaj demografski pad može imati dalekosežne posljedice na ekonomiju, socijalne sisteme i cjelokupnu stabilnost regije.
Srbija će, prema ovim procjenama, pretrpjeti najveći apsolutni gubitak, s padom od oko 1,2 miliona stanovnika do 2050. godine. Ovo smanjenje će imati značajan utjecaj na radnu snagu, ekonomski rast i dugoročnu održivost socijalnih usluga u zemlji.
Crna Gora će također osjetiti značajan demografski pad, sa procijenjenim gubitkom od 93 hiljade stanovnika do sredine stoljeća. Ova mala zemlja već sada se suočava s izazovima zadržavanja mladih i stručnih kadrova, što bi se moglo dodatno pogoršati u narednim decenijama.
Bosna i Hercegovina, koja već bilježi ozbiljne demografske izazove zbog visoke stope emigracije i niskog nataliteta, suočit će se s dodatnim smanjenjem broja stanovnika. Ovaj gubitak može dodatno pogoršati političku i ekonomsku situaciju u zemlji, koja se već dugo bori s nestabilnošću i sporim napretkom.
Demografski pad u zemljama zapadnog Balkana predstavlja ozbiljan izazov za cijeli region, zahtijevajući hitne mjere koje će se baviti uzrocima ovih negativnih trendova. Stručnjaci upozoravaju da je potrebno uložiti napore u poboljšanje životnih uvjeta, stvaranje prilika za mlade i poticanje povratka iseljenika kako bi se zaustavila ova negativna spirala.
Kako bi se izbjegle teške posljedice demografskog pada, neophodno je da zemlje regiona, uz podršku međunarodne zajednice, razviju strategije koje će adresirati ključne izazove i osigurati dugoročnu stabilnost i prosperitet.