Sarajevski ćevap, simbol bosanskohercegovačke kuhinje, zvanično je postao zaštićeni brend s oznakom geografskog porijekla u Bosni i Hercegovini. Ova vijest je danas objavljena na konferenciji za novinare održanoj u sarajevskoj Vijećnici, gdje je gradonačelnica Benjamina Karić naglasila da je ovo historijski trenutak za Sarajevo. Proces zaštite, koji je započet prije dvije godine, uskoro će biti proširen i na nivou Evropske unije, a planira se i zaštita sarajevskog somuna.
“Ovo je važan korak za brendiranje našeg kulturnog naslijeđa. Sarajevski ćevap sada je zaštićen kao autohtoni bosanskohercegovački proizvod, a slijedi nam i zaštita na nivou EU, što će omogućiti njegovu promociju i zaštitu na međunarodnom tržištu,” izjavila je gradonačelnica Karić, ističući ponos na tim koji je radio na ovom projektu, posebno zahvalivši na podršci USAID-u.
Direktorica USAID misije u BiH, Courtney Chubb, izrazila je zadovoljstvo što je sarajevski ćevap prepoznat kao važan dio turističke i gastronomske ponude Sarajeva. “Ćevap nije samo ukusan obrok, već i ključni dio iskustva posjete Sarajevu. Nijedno putovanje ovdje nije potpuno bez posjete ćevabdžinici,” kazala je Chubb, naglašavajući kako USAID podržava zaštitu kulturnog naslijeđa širom Bosne i Hercegovine.
Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, objasnio je kako je proces zaštite trajao dvije godine, te da će onemogućiti zloupotrebu imena “sarajevski ćevap” izvan regije Sarajeva, posebno na tržištu Evropske unije. “Ovo će otvoriti vrata našim proizvođačima za plasman ćevapa ne samo u BiH, već i na zahtjevnom evropskom tržištu,” dodao je Hajrić.
Mustafa Ogrešević, potpredsjednik Udruženja ćevabdžija, zahvalio je svima koji su podržali ovaj značajan projekt. “Ovo je veliki uspjeh za nas, ali i obaveza da održavamo kvalitet i uslugu na visokom nivou,” poručio je Ogrešević.
U čast ovog uspjeha, večeras će na trgu ispred Baščaršijske džamije biti organizovana degustacija ćevapa za sve građane i goste Sarajeva, u kojoj će učestvovati članice Udruženja sarajevskih ćevabdžija.