Hapšenje načelnika Trnova Ibre Berila, zajedno s ranijim hapšenjem i podizanjem optužnice protiv načelnika Starog Grada Ibrahima Hadžibajrića, otvorilo je pitanje ograničavanja mandata načelnika u Bosni i Hercegovini. Stranka Narod i Pravda (NiP) smatra da su ova događanja jasan signal da se mandati lokalnih lidera moraju ograničiti.
Prema izjavama iz NiP-a, u demokratskim društvima je uobičajeno ograničiti obavljanje određenih funkcija na dva uzastopna mandata, što obično znači osam ili deset godina. Podsjećaju da i Ustav Bosne i Hercegovine propisuje ograničenje mandata članovima Predsjedništva BiH na dva uzastopna mandata, odnosno osam godina. Nasuprot tome, funkcija načelnika nije podložna takvom ograničenju, što je dovelo do situacije da u nekim općinama isti načelnik obavlja dužnost više od 20 godina.
“Neograničavanje mandata često se pokazuje kao anomalija koja omogućava stvaranje lokalnih moćnika i šerifa”, saopćeno je iz NiP-a. Iskustva iz Starog Grada i Trnova, kako navode, pokazuju da takvi lokalni lideri s vremenom gube kontakt s građanima i njihovim potrebama, dok istovremeno zloupotrebljavaju javnu imovinu.
NiP također ističe kako lokalni lideri često osnivaju vlastite političke stranke, koristeći općinske resurse za stranačke ciljeve. “Načelničku funkciju često koriste kao ‘rezervni položaj’, baveći se pitanjima za koja nisu nadležni, bez volje da preuzmu odgovornost,” dodaje se u saopćenju.
U okviru sveobuhvatnih izmjena Izbornog zakona BiH i drugih zakona, NiP planira predložiti uvođenje mehanizama za ograničenje mandata načelnika. “Vjerujemo da bi ograničenje mandata spriječilo ove anomalije i onemogućilo lokalnim moćnicima da budu iznad zakona decenijama,” zaključuje se u saopćenju stranke.