Crni žohar obično živi u prljavim, toplim i vlažnim prostorima poput smetlarnika, kanalizacija i suterena. Boje se svjetlosti i aktivni su noću, a ako uđu u stan, zadržavaju se u pukotinama u podu, ispod tapeta, lajsni, pragova i dovratnika te tepiha ili iza ormara, savjetuje da se dobrom higijenom prostora te pospremanjem ostataka hrane i redovitim čišćenjem može utjecati na sprečavanje pojave bolesti, dok se infestacija crnog žohara može riješiti pozivom službama za dezinsekciju.
– Ove godine smo primijetili i porast poziva vezanih uz pojavu običnih buha. Riječ je o onima koje žive na mačkama i psima te hrane krvlju i obično ne napadaju čovjeka. Ako je domaćin odsutan duže vrijeme, one mogu preživjeti hraneći se vlastitim izmetom, pa čim se pojavi životinja ili čovjek napadaju ga kako bi se nahranile. Opasnost od najezde buba iz kanalizacije može biti značajna zbog različitih faktora, uključujući higijenske, zdravstvene i infrastrukturne probleme. Evo nekoliko ključnih tačaka koje treba razmotriti:
- Širenje bolesti: Bube koje izlaze iz kanalizacije mogu nositi razne patogene i bakterije koje mogu izazvati bolesti kod ljudi. Na primjer, bubašvabe mogu prenijeti bakterije koje uzrokuju trovanje hranom, kao što su salmonela i E. coli.
- Kontaminacija hrane i vode: Bube mogu kontaminirati hranu i vodu u domaćinstvima i javnim prostorima, što može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.
- Šteta na imovini: Osim zdravstvenih rizika, najezde buba mogu oštetiti imovinu. Na primjer, termiti mogu uništiti drvene konstrukcije, dok bubašvabe mogu oštetiti električne instalacije.
- Alergijske reakcije: Neki ljudi mogu biti alergični na bube ili njihove izmetine, što može izazvati respiratorne probleme, osipe ili druge alergijske reakcije.
- Psihološki stres: Prisustvo buba u domu ili na radnom mestu može izazvati značajan stres i nelagodnost kod ljudi.
Preventivne mjere:
- Redovno održavanje kanalizacije: Osigurati redovno čišćenje i održavanje kanalizacionih sistema kako bi se spriječilo nakupljanje otpada i stvaranje povoljnih uslova za bube.
- Zatvaranje pukotina i rupa: Prekontrolisati i zatvoriti sve pukotine i rupe kroz koje bube mogu ući u zgradu.
- Korišćenje insekticida: U slučaju najezde, koristiti odgovarajuće insekticide ili pozvati stručnu službu za dezinsekciju.
- Higijena domaćinstva: Održavati visok nivo higijene u domaćinstvu, uključujući redovno čišćenje kuhinje, odlaganje smeća i održavanje čistoće u kupatilima.
Zaključak
Najezde buba iz kanalizacije mogu predstavljati ozbiljnu prijetnju po zdravlje i imovinu. Redovne preventivne mjere i održavanje higijene ključni su za smanjenje rizika. U slučaju većih problema, preporučuje se konsultacija sa stručnjacima za kontrolu štetočina. MOLIMO sve nadležne institucije da podhitno krenu u čišćenje kanalizacija i njihove prohodnosti te da izvrše deratizaciji i desinsekciju čitavog grada!
1 komentar