Vlada Hrvatske uputila je prijedlog Zakona o Središnjem registru stanovništva u Sabor. Usvajanjem zakona, Popis stanovništva više neće biti potreban, a podaci će se objediniti u jedan registar s primjenom od juna 2026. godine. Premijer Hrvatske, Andrej Plenković naglasio je važnost ovog alata u krizama.
“Novi Zakon, novi alat za bolji uvid kako bismo u različitim krizama mogli ciljano i precizno podupirati baš one sugrađane kojima je pomoć nužna i potrebna”, kazao je Plenković.
Zakon će uspostaviti Središnji registar stanovništva, elektroničku evidenciju koja će povezati podatke iz različitih registara i evidencija. Ministarstvo financija, Porezna uprava će voditi registar, koji će uključivati podatke o hrvatskim državljanima s prebivalištem u Hrvatskoj i izvan nje, kao i o strancima s prebivalištem ili boravkom u Hrvatskoj.
Registar će sadržavati podatke o broju i rasporedu stanovnika, socijalnim, ekonomskim, obrazovnim, migracijskim i drugim obilježjima, te podatke o srodstvu i kućanstvima. Primjena zakona od 1. juna 2026. godine ukinut će potrebu za Popisom stanovništva.
Podaci iz registra koristit će se za ostvarivanje socijalnih i drugih prava, statistička istraživanja i vođenje upravnih, poreznih i drugih postupaka. Registar će sadržavati i podatke o izvanbračnim zajednicama, vjeri, materinskom jeziku i nacionalnosti na osnovu dobrovoljnih izjava.
Ministar financija Marko Primorac istakao je da će se prikupljanje i obrada podataka provoditi u skladu s propisima o zaštiti ličnih podataka. Građani će u svakom trenutku moći pregledati svoje podatke i tražiti potvrde.