Danas je u Ahmićima obilježena 31. godišnjica od masakra nad bošnjačkim civilima. Uz prisustvo domaćih i stranih zvaničnika, film o zločinu je prikazan na početku komemoracije, podsjećajući na tragediju koja se desila.
Advan Akeljić, predsjednik Organizacijskog odbora, naglasio je da je zločin u Ahmićima bio sistemski planiran.
“Zločin u Ahmićima je bio planiran i o tome postoje mnogi dokazi na osnovu kojih je Sud u Hagu donio presude, a posljedice su 116 ubijenih civila, od čega 11 djece. Zločin je izvršen na sistemski način. Zločini se aboliraju, a neki poručuju da bi sve ponovo uradili. Ovo su poruke koje nam daju imperativ da pojačamo iznošenje istine. Osuđujemo također negiranje zločina i zaštitu zločinaca. Pozivamo nadležne institucije da odmah pristupe procesuiranju svih negiranja zločina. Da se nikada i nikome ne ponove Ahmići”, kazao je Akeljić.
Enisa Ahmić Mulić, preživjela svjedokinja, podijelila je svoju potresnu priču o gubitku porodice.
“Imala sam samo 14 godina kada su rano ujutro streljali mog oca Šukreta. Slike tog maskara izredale su se pred mojim očima s kojima od tada živim 31 godinu. Potom padaju komšija i njegova supruga, a potom i moj amidža i njegovo troje djece. Najstarije je imalo osam godina, srednje šest, a najmanje beba od samo tri mjeseca. Njegova supruga je ranjena i izgorjela je. Ljudske leševe su odmah palili i neki su živi izgorjeli, kao i moja strina, njene jauke je čuo moj djed Sakib”, ispričala je Enisa.
Bivši komandant britanskog bataljona, Bob Stewart, koji je bio među prvima koji su otkrili zločin. Također je poručio da je Međunarodna zajednica 1993. godine iznevjerila Ahmiće i izvinio se zbog toga.
Ministar odbrane BiH, Zukan Helez, istakao je potrebu borbe protiv fašizma, naglašavajući važnost vojne obuke u srednjim školama. Podsjeća na strašan događaj 16. aprila 1993. i potrebu da se o njemu uči kako bi se spriječila ponovna pojava
“Naša djeca ne znaju i mi moramo djeci objasniti kroz udžbenike, nastavu, historiju. Nema čega da se stidimo, moramo im objasniti šta se desilo, ko je to uradio i iz kojih razloga. Taj fašizam, koji se nosi iz kuće, evo već po drugi put u roku od 50 godina dešava se na istim prostorima od istih neljudi”, rekao je Helez
16. aprila 1993. godine, selo Ahmići je postalo poprište stravičnog zločina, kada su pripadnici Hrvatskog vijeća obrane (HVO) izvršili napad, uz znak Ezana. Masakr je rezultirao smrću 116 bošnjačkih civila, među kojima je bio i tromjesečna beba. Međunarodni sud za ratne zločine presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločini protiv čovječnosti, a osuđeni su neki od počinitelja. Dario Kordić, zapovjednik HVO-a, oslobođen je nakon izdržane dvije trećine kazne od 25 godina. Haški sud je također osudio nekoliko drugih počinitelja za njihovu ulogu u ovom strašnom zločinu.