Stalni komitet Parlamentarne skupštine NATO-a nedavno je donio odluku da dodijele status kandidata za članstvo u NATO-u za Bosnu i Hercegovinu, Ukrajinu i Gruziju. Ova odluka, donesena na zasjedanju u Talinu, treba biti ratificirana na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a krajem maja u Sofiji.
Prema mišljenju stručnjaka za međunarodne odnose i sigurnost, status kandidata za članstvo u NATO-u predstavlja važan korak za BiH, potičući napore ka integraciji i jačanju sigurnosti. Profesor Alija Kožljak ističe da članstvo u NATO-u može poslužiti kao temelj za kasniju integraciju u Evropsku uniju, te da je povezanost ova dva procesa ključna za stabilnost regije. Pored podrške većine građana za članstvo u NATO-u, postizanje političke saglasnosti unutar BiH ostaje izazov.
Denis Hadžović, direktor Centra za sigurnosne studije, naglašava da BiH trenutno ispunjava uvjete za članstvo u NATO-u te da je politička saglasnost jedina prepreka na putu prema tom cilju. On ističe važnost pregovora i otvaranja rasprava o ovom pitanju, čak i u kontekstu teških političkih tema. Iako je trenutni fokus na procesu pridruživanja Europskoj uniji, članstvo u NATO-u i dalje ostaje važan cilj za BiH.
Pored odlučnosti zvaničnika u Bosni i Hercegovini da napreduju prema punopravnom članstvu u NATO-u, postoji otpor vlasti u Republici Srpskoj, koje podržavaju politiku vojne neutralnosti. Predsjednik RS Milorad Dodik oštro je protiv članstva BiH u NATO-u, ističući da “nikada Srbi neće zaboraviti šta su napravili i nikada BiH neće ući u NATO”.
Iako se politički stavovi mijenjaju, s obzirom na rezultate anketa koje pokazuju veći interes za NATO u Republici Srpskoj, ministar odbrane BiH Zukan Helez ističe da je NATO put ključni vanjskopolitički interes BiH. On naglašava da pristupanje NATO-u osigurava sigurnost, stabilnost i ekonomski napredak.
“Oni imaju lične interese da uspore NATO put naše zemlje, ali građani u BiH, a ankete pokazuju i sve više građana u RS, shvataju da samo članstvo naše zemlje u NATO savezu osigurava mir, sigurnost, stabilnost i ekonomski napredak. Sve države koje su ušle u NATO su prosperirale u svakom pogledu. Iskustvo proširenja Saveza pokazalo je da je svaka država nakon ulaska u članstvo doživjela porast direktnih stranih investicija i rast bruto društvenog dohotka. Pristupanje NATO savezu osigurava vladavinu prava, koja vodi do sigurnije i stabilnije države, većih investicija i prilike za nova radna mjesta”, kazao je Helez.