Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Obilježavanje 29. godišnjice Zločina na Kapiji

Kapija u Tuzli simbolizira jedno od najtragičnijih događaja u novijoj historiji Bosne i Hercegovine. Na ovaj dan, 25. maja 1995. godine, granata ispaljena s položaja Vojske Republike Srpske na planini Ozren usmrtila je 71 mladu osobu i ranila više od stotinu drugih.

Danas, polaganjem vijenaca i cvijeća na spomen-obilježju Kapija, nastavljeno je komemorativno obilježavanje 29. godišnjice ovog zločina. Govoreći o tom kobnom 25. maju, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić odgovorio je na pitanje o slučaju Novak Đukić. Đukić, koji je pravomoćno osuđen za ovaj zločin, trenutno boravi u Srbiji.

Bosna i Hercegovina je iskoristila sve pravne mogućnosti u slučaju Novak Đukić, ali nije političke,” rekao je Komšić. “U međunarodnoj politici postoji masa mehanizama koji se koristi u ovakvim situacijama. Jedan od njih je reciprocitet, ali mi ne možemo postići suglasnost na nivou institucija o upotrebi reciprociteta. To je čuvena priča o konsenzusu, saradnji, ali i na nekim mjestima kao što je Kapija, Srebrenica i mnoga druga mjesta, oko kojih nema konsenzusa. O čemu da se dogovaramo, o Đukiću koji je zločinac i treba da bude u zatvoru,” dodao je Komšić.

Gradonačelnik Tuzle, Zijad Lugavić, istakao je kako je 25. maj najtužniji dan u novijoj tuzlanskoj historiji. “Tuzla tuguje, Tuzlanski kanton tuguje, a siguran sam i čitava Bosna i Hercegovina. Dvadesetpeti maj 1995. godine je najtužniji, najžalosniji dan koji je u novijoj historiji zadesio Tuzlu. To je dan kada je od samo jedne granate ispaljene sa agresorskih položaja na Ozrenu ugašen 71 mladi život i ranjeno više od stotinu. Najbliži, roditelji i porodice izgubili su svoje najvoljenije i mislim da je šutnja danas najbolji odgovor za sva pitanja. Želim vjerovati da istina i pravda pobjeđuju. Dokaz tome je Rezolucija UN-a o genocidu u Srebrenici. Siguran sam da će pravda stići Novaka Đukića i sve druge koji su počinili zločine bilo gdje i bilo kada,” rekao je Lugavić.

Ministar za ljudska prava i izbjeglice, Sevlid Hurtić, također se prisjetio tog 25. maja. “Dvadesetdevet godina i sjećam se tog 25. maja 1995. godine jer sam dan prije bio na istom mjestu gdje je pala granata. Bog je odlučio da naredni dan ne budem tu gdje je 71 osoba izgubila život. Oni su u našim srcima i mi ih pamtimo. Svi moraju odgovarati za svaki zločin koji je počinjen u BiH,” rekao je Hurtić.

Komemorativno obilježavanje 25. maja završit će se večeras u 20.55 sati kada će se u Tuzli oglasiti sirene.

Noviteti

Elmedin Konaković: Žao mi je što ne koristimo priliku koju nam je pružila EU

Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković kazao je za „Avaz“ da je ovo ministarstvo, tokom ovog mandata i u samoj pripremi izvještaja o napretku BiH, imalo pohvale, posebno zbog stoprocentne usklađenosti s vanjskom politikom EU. To mu, kako kaže, laska, iako bi bio sretniji da je cijeli izvještaj bolji i da BiH više nema prepreka […]

Kamp sport Ali na državnom prvenstvu u Bihaću

Na državnom prvenstvu za mlade u boksu, koji će se održavati od 1. do 3. marta u Bihaću, nastupat će i Kamp sport Ali iz Brčkog. Ovo je sjajna prilika da ponovo pokažu rezultate svoga rada, kao što su to već učinili u prvom kolu Federacije BiH u boksu. Tada je ovaj klub sa šest […]

Komentariši