Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Kos: Ono što je potpuno jednostavno u drugim zemljama, u BiH je mnogo teže

Tim Kohnen/European Newsroom

Europska unija ostaje predana politici proširenja, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, no europski dužnosnici sve otvorenije izražavaju zabrinutost zbog unutarnjih političkih blokada koje zaustavljaju reforme i ugrožavaju budućnost zemlje na europskom putu.

Povjerenica Europske komisije za susjedstvo i proširenje Marta Kos u intervjuu za European Newsroom, čiji je dio i Fena, otvoreno je ukazala na razloge zbog kojih Bosna i Hercegovina zaostaje za ostalim zemljama kandidatkinjama.

Dok zemlje poput Ukrajine i Moldavije bilježe ubrzan napredak prema članstvu u Europskoj uniji, Bosna i Hercegovina – zajedno s ostatkom zapadnog Balkana – već desetljećima čeka, što je, kako kaže Kos, sve teže opravdati pred njezinim građanima.

– Ne možemo se niti početi uključivati u Plan rasta jer nismo dobili reformsku agendu, niti su još imenovali glavnog pregovarača. Ono što je potpuno normalno ili jednostavno u drugim zemljama, u BiH je, posebno u ovoj institucionalnoj krizi, mnogo teže – upozorila je Kos.

Unatoč izazovima, naglasila je da zemlje zapadnog Balkana neće biti ostavljene po strani.

Govoreći o novoj američkoj administraciji, Kos je kazala kako Europska unija i Sjedinjene Američke Države blisko surađuju kada je riječ o Bosni i Hercegovini, posebno u kontekstu Daytonskog mirovnog sporazuma.

Osvrnula se i na nedavni susret s ministrom vanjskih poslova BiH Elmedinom Konakovićem u Luksemburgu, koji joj je prenio da postoji mogućnost da se prihvate dva dodatna zakona nužna za pokretanje pregovora i nastavak reforme.

– I naravno, moraju imenovati glavnog pregovarača. Mi smo svjesni institucionalne ili političke krize. Gospodin Konaković je govorio o najdubljoj političkoj i ustavnoj krizi nakon rata, posebno zbog secesionističkih tenzija iz Republike Srpske – rekla je Kos, navodeći da će uskoro posjetiti našu zemlju.

Kos je poručila da BiH ima mjesto u Europskoj uniji, ali da je napredak moguć samo uz ispunjavanje obveza i političku volju za kompromisima. Istaknula je kako građani zemlje zaslužuju europsku budućnost, no da ih pojedini politički lideri sputavaju na tom putu.

– Bila bih vjerojatno najsretnija na svijetu kada bismo mogli početi pregovarati s BiH. Građani to zaslužuju – rekla je Kos, dodavši i da je ključno da domaće vlasti preuzmu odgovornost.

Proces približavanja Europskoj uniji opisala je simbolično.

– Ja to zovem od Daytona do Bruxellesa – naglasila je Kos, istaknuvši da bez suradnje svih, uključujući i entitet Republiku Srpsku, napretka neće biti.

Govoreći o Planu rasta, povjerenica Kos je upozorila da Bosna i Hercegovina kasni u ključnim koracima, što bi moglo imati ozbiljne posljedice po dostupna sredstva. Konkretno, za Bosnu i Hercegovinu predviđena je čak jedna milijarda eura, ali sredstva su upitna jer zemlja nije poduzela ni osnovne korake, upozorila je Kos.

Pojasnila je da će nastavak financiranja ovisiti o tome koliko BiH ispuni prethodno dogovorene reforme. Ako vlasti ne ispune preuzete obveze, postoji mogućnost da isplata iz EU fonda bude obustavljena, a sredstva preusmjerena drugim zemljama u regiji.

– Što kasnije dođu s jedinstvenim programom, to će imati kraće vrijeme da ispune sve reforme i bit će im teže. Ali naravno da ćemo čekati – rekla je, među ostalim, povjerenica Marta Kos u intervjuu za European Newsroom.

Govoreći o drugim zemljama, Marta Kos izjavila je da je tehnički moguć velik napredak u procesu proširenja EU, ali da sve ovisi o političkim odlukama država članica. Smatra da je do 2030. moguć ulazak nekoliko zemalja kandidatkinja.

Navela je da bi se s Albanijom već ove godine mogli otvoriti svi pregovarački klasteri, dok Crna Gora do 2026. može zaključiti pregovore, a potom slijedi ratifikacija.

Albanska vlada ima cilj završiti pregovore do 2027. godine, što Komisija podržava.

Kos smatra da bi i Moldavija i Ukrajina mogle ući u EU do 2030. godine, pri čemu članstvo u Uniji za njih predstavlja oblik sigurnosnih jamstava.

Za Ukrajinu kaže da se s Mađarskom vode razgovori o pitanju mađarske manjine i nada se pozitivnom rješenju, koje bi moglo otkloniti otpor Budimpešte otvaranju prvog klastera.

  • Source: FENA

Noviteti

Veliki broj građana u pohodu na “Hasin vrh”: Mjesto na kojem je slomljena ofanziva VRS-a na Bihać

Tradicionalnim pohodom na “Hasin vrh”, na Grmuško-srbljanskom platou u blizini Bihaća ratni komandanti, borci, članovi njihovih porodica, kao i brojni građani podsjetili su se danas na slamanje najteže ofanzive VRS na Bihaćki okrug, koja je počela 6. februara i trajala sve do marta 1994. godine. Svake godine u februaru stanovnici naselja na lijevoj obali Une […]

Uhapšene dvije osobe zbog više krađa iz samouslužnih autopraonica u Zenici

Službenici Odsjeka kriminalističke policije Policijske uprave I MUP-a ZDK u ponedjeljak su u zeničkoj ulici Lukovo polje uhapsili J.B. (2001) iz Crne Gore i B.Z. (1999) iz Zenice koji se sumnjiče za krađe iz automata za naplatu na samouslužnim autopraonicama. Osumnjičeni su privedeni u službene prostorije Odsjeka kriminalističke policije, nakon čega je nad njima provedena kriminalistička obrada. […]

Komentariši