Delegacija Parlamentarne skupštine NATO-a (PSNATO), koja se trenutno nalazi u dvodnevnoj službenoj posjeti Bosni i Hercegovini, danas je održala sastanak s predstavnicima oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine (PSBiH), članovima Zajedničke komisije za odbranu i sigurnost BiH, te drugim visokim zvaničnicima. U sastanku su učestvovali i komandant NATO štaba u Sarajevu brigadni general Matthew A. Valas i zamjenik šefa misije Ambasade Kraljevine Norveške u Sarajevu, Stefan Almehagen Sandstad.
Tema razgovora bila je trenutna politička situacija u Bosni i Hercegovini, sa posebnim naglaskom na izazove koji stoje pred evropskim i euroatlantskim integracijama zemlje, kao i na regionalnu sigurnost Zapadnog Balkana. Članovi Delegacije PSNATO-a ponovo su izrazili snažnu podršku procesu evropskih integracija BiH, ali i nastavku saradnje sa NATO-om.
Kemal Ademović: Izlaganje o političkoj krizi u BiH
U svom uvodnom izlaganju, Kemal Ademović, predsjedavajući Delegacije PSBiH pri PSNATO-u, govorio je o ozbiljnoj političkoj krizi koja trenutno pogađa Bosnu i Hercegovinu. On je istakao da trenutna situacija predstavlja najtežu krizu u zemlji od završetka rata i potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
“Bosna i Hercegovina danas prolazi kroz političku krizu koja se ne samo odražava na svakodnevni život građana, već usporava ključne reforme potrebne za napredak zemlje”, rekao je Ademović, dodajući da je to posebno vidljivo u procesu euroatlantskih integracija.
Kemal Ademović je naveo da je BiH bila na dobrom putu prema NATO-u i Evropskoj uniji od 2004. do 2010. godine, kada su realizovane važne reforme u sektoru odbrane i sigurnosti. Međutim, kako je istakao, nakon 2022. godine, lider Republike Srpske Milorad Dodik svojim politikama, uključujući blokadu institucija i prijetnje državnim službenicima, stvorio dodatne izazove za političku stabilnost zemlje.
Ademović je posebno ukazao na Dodikovu politiku, koja uključuje njegovu blisku saradnju sa predsjednikom Srbije, Aleksandrom Vučićem, kao i pokušaje revizije Dejtonskog sporazuma, što se smatra prijetnjom teritorijalnoj i ustavnoj cjelovitosti BiH.
U zaključku, Ademović je pozvao na hitnu potrebu za dijalogom, naglašavajući da postoji volja za razgovor među opozicijom, ali da trenutna vlast, na čelu s Dodikom, više nije sagovornik za konstruktivan dijalog. “Potrebna nam je vaša pomoć da prebrodimo ovu krizu”, zaključio je Ademović, apelirajući na međunarodne partnere da pomognu Bosni i Hercegovini u pronalaženju izlaza iz aktuelne političke situacije.