Najviši dužnosnici bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska upozorili su na sastanku u Banjoj Luci, održanom u ponedjeljak navečer, da će donijeti radikalne mjere ukoliko Sud BiH donese bilo kakvu presudu u slučaju protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika. Na sastanku su podržane inicijative Vlade Republike Srpske i najavljeno održavanje Kolegija Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), kako bi se odgovorilo na aktuelne društveno-političke izazove i stalne napade na institucije RS-a i njene javne funkcionere.
U saopćenju nakon sastanka istaknuto je da će Narodna skupština RS-a, Vlada RS-a i sve ostale institucije RS-a poduzeti radikalne korake kao odgovor na svaku eventualnu presudu Suda BiH. Također je naglašeno da će se svi predstavnici srpskog naroda i Republike Srpske u institucijama BiH povući iz svojih funkcija i prekinuti rad u tim institucijama.
“Svaka presuda Suda BiH smatra se pravno nasilje i državnim udarom na BiH i RS, na što RS neće ostati nijema”, istaknuto je na sastanku u Banjaluci.
Na sastanku su bili prisutni brojni visoki dužnosnici, uključujući Milorada Dodika, Željku Cvijanović, Nenada Stevandića, Radovana Viškovića, Sinišu Karana, Zoru Vidović, Željka Budimira, Petra Đokića, Nedeljka Čubrilovića, Darka Banjaca, Gorana Selaka, Stašu Košarca, Srđana Amidžića, Nebojšu Radmanovića, Radovana Kovačevića, Јelenu Pajić Baštinac, Slavka Mitrovića, Branislava Okuku, Anu Trišić Babić i Aleksandra Goganovića. Većina sudionika pripadala je SNSD-u, Dodikovoj političkoj stranci, ili njenim satelitskim strankama.
Vlada Republike Srpske zatražila je od Narodne skupštine RS-a da razmotri mogućnost stalnog zasjedanja kako bi se što efikasnije odgovorilo na potencijalne štetne posljedice po institucije RS-a, koje bi mogle proizaći odlukama nelegitimnog visokog predstavnika u BiH. Ove odluke su u središtu postupka pred Sudom BiH protiv predsjednika RS-a Milorada Dodika.
Konačne riječi u predmetu protiv Dodika bit će iznesene u srijedu, a tužilaštvo i odbrana imaju pravo iznijeti svoje završne riječi, ako stignu. Sudsko vijeće ima zakonski rok od tri dana za donošenje presude, iako to može učiniti i prije isteka tog roka ili produžiti postupak za dodatnih nekoliko dana.
U slučaju osude, Dodik bi mogao biti kažnjen zabranom obavljanja službene dužnosti, što bi sudsko vijeće moglo odmah izreći kao privremenu mjeru dok se čeka konačna presuda. Dodik je više puta upozoravao na “događaje” koji bi mogli uslijediti u slučaju osuđujuće presude.
“U tom slučaju, u Republici Srpskoj će biti donesene jasne političke odluke. One će biti usmjerene na odbacivanje takve prakse i takve BiH. Ako želite, vratite se na BiH kako je predviđeno Dejtonskim sporazumom”, izjavio je Dodik u novembru 2024. godine.
Dodikove prijetnje trebale bi biti shvaćene ozbiljno od strane državnih institucija i agencija, koje bi trebale biti spremne reagovati na bilo kakve radikalne mjere koje su najavljene na sastanku najviših dužnosnika RS-a, Dodikovih saveznika.