Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Zaštita Hercegovinskog Maslinovog Ulja: Novi Korak ka Očuvanju Tradicije

Danas je u Mostaru, u Federalnom agromediteranskom zavodu, upriličena svečana dodjela Rješenja o zaštiti oznake podrijetla prehrambenog proizvoda (ZOP) – Protected Designation of Origin (PDO) za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine. Promocija brenda – jamstvenoga žiga Zlatne kapi Hercegovine, održana je također na ovom događaju. Vijeće ministara BiH je saopštilo kako će ovaj uspjeh doprinijeti promociji i jačanju proizvoda iz Bosne i Hercegovine na europskom tržištu, te očuvanju i izgradnji tradicije uzgoja maslina i proizvodnje maslinovog ulja hercegovačkog kraja.

Brendiranje i Standardizacija

Brendiranje ekstra djevičanskog maslinovog ulja i njegovo probijanje na druga tržišta dovest će do standardizacije koja je već sada vidljiva u ovoj oblasti. Maslina i maslinovo ulje su već godinama prepoznatljivi simboli hercegovačkog kraja i Bosne i Hercegovine u širem kontekstu. USAID, putem projekta Razvoj održivog turizma, nastavlja raditi na zaštiti i promociji jedinstvenih kulinarskih proizvoda BiH, u saradnji s Agencijom za sigurnost hrane BiH.

Potvrda Kvaliteta i Potencijala

“Ovo priznanje je nova potvrda bogatstva Hercegovine i njenog ogromnog potencijala za razvoj turizma na temelju autentičnih proizvoda i iskustava,” kazao je Feđa Begović, direktor USAID-ovog projekta Turizam. Maslinovo ulje je ne samo visokokvalitetan prehrambeni proizvod, već i prilika za dalji rast gastronomskog turizma. Džemil Hajrić, direktor Agencije za sigurnost hrane BiH, istakao je kako su proizvodi zaštićeni oznakom porijekla duboko povezani s mjestom proizvodnje, te da njihov kvalitet direktno zavisi od prirodnih faktora i ljudi toga kraja.

Tradicija i Kvalitet

Hercegovačko maslinovo ulje, s tradicijom starom dvije hiljade godina, prepoznatljivo je po pikantnim notama, gorčini i voćnim aromama. Njegov kvalitet potvrđuju brojne nagrade na sajmovima i ocjenjivanjima kvaliteta ulja. Međunarodni mediji, uključujući Olive Oil Times Magazine, svrstavaju ga među zvijezde maslinarstva mediteranske regije u usponu.

Planovi za Budućnost

Prof. Marko Ivanković, direktor Federalnog agromediteranskog zavoda, naglasio je da u regiji trenutno postoji 10 velikih maslinika i oko 800 porodičnih gazdinstava, koji upravljaju s 521 hektarom nasada maslina i godišnje proizvode 380.000 litara ulja. Cilj industrije je dostići površinu od 1.000 hektara u srednjeročnom periodu. Josip Matić, predsjednik Hercegovačke udruge uljara i maslinara (HUUM), istakao je predan rad ovog udruženja na promociji i očuvanju ekstra djevičanskog maslinovog ulja Hercegovine, posebno sa ZOP statusom.

Nastavak Saradnje i Razvoja

USAID-ov projekt Turizam nastavlja raditi na održivom razvoju industrije turizma u BiH, slaveći i štiteći bogatu kulturu, kuhinju i tradicije ove zemlje. U augustu 2024. godine, Projekat je podržao aktivnosti na zaštiti sarajevskog ćevapa ZOP statusom, te nastavlja saradnju s Agencijom za sigurnost hrane BiH kako bi povećali broj zaštićenih proizvoda širom zemlje.

Noviteti

Konaković o akciji “Black Tie 2”: Ovo je politički atak (VIDEO)

Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, danas se obratio javnosti povodom međunarodne policijske akcije “Black Tie 2”. Akcija je bila usmjerena protiv najbližih saradnika šefa narkokartela Edina Gačanina Tita. Uhapšene su 23 osobe, od kojih je 20 oslobođeno. Konaković je kazao kako je bio upozoren da će morati objasniti navodne veze s narko-kartelom. “Mnogi su […]

Naša stranka kritikovala sjednicu Glavnog odbora SDA u Brčkom

Naša stranka reagirala je na jučerašnju sjednicu Glavnog odbora SDA, ističući licemjerje i nedostatak poštovanja prema državi i pravosuđu. Kritizirali su prisutnost osuđenih kriminalaca na sjednici kao promociju nepoštenja i korupcije. “Licemjerne su poruke odaslane sa sjednice Glavnog odbora SDA u kojima izražavaju navodnu brigu za državu i državne interese. Osuđenici na zatvor u prvim […]

Komentariši