Danas obilježavamo 190 godina od smrti Husein-kapetana Gradaščevića, legendarnog Zmaja od Bosne, koji je ostavio neizbrisiv trag u historiji Bosne i Hercegovine. Preminuo je 17. avgusta 1834. godine u Istanbulu, gdje je i sahranjen na mezarju Ejup. Iako su okolnosti njegove smrti obavijene velom tajne – prema nekim izvorima otrovan, dok drugi tvrde da je preminuo od kolere – njegova hrabrost i posvećenost Bosni i danas nadahnjuju.
Husein-kapetan Gradaščević, rođen 31. avgusta 1802. godine u Gradačcu, postao je simbol otpora i borbe za autonomiju Bosne unutar Osmanskog Carstva. Njegov poznati odgovor osmanskom beglerbegu u Sarajevu 12. septembra 1831. godine, kada je proglašena autonomija Bosne, i dalje odjekuje: „Ima Bosne, beglerbeže i Bošnjaka u njoj! Bili su prije vas i, ako Bog da, bit će i poslije vas!“
Njegova priča je priča o mladom čovjeku koji je već s 19 godina postao kapetan Gradačačke vojne kapetanije, a sa samo 23 godine predvodio Veliki ustanak za bosansku autonomiju. Tokom svog života, Gradaščević je pokazao izvanrednu hrabrost, viziju i sposobnost da ujedini ljude različitih vjera i nacionalnosti u borbi za zajednički cilj.
Nakon niza vojnih pobjeda protiv osmanske vojske, Husein-kapetan je u Prištini proglašen bosanskim vezirom, a njegova vojska dočekana je u Bosni s oduševljenjem. Ipak, uprkos velikom uspjehu, izdaja hercegovačkih vođa i daljnji porazi doveli su do pada ustanka, a Husein-kapetan je bio prisiljen napustiti Bosnu.
Iako je morao otići iz svoje voljene domovine, Gradaščević je ostao dosljedan svojim principima, odbivši sultanovu ponudu da postane paša visokog ranga, ističući: „Radije ću umrijeti u nošnji svojih očeva nego nositi nizam-uniformu jednog paše.“
Njegova djela, kao i riječi, ostavila su dubok trag. Josip Pejaković, poznati bosanskohercegovački glumac, jednom prilikom je izjavio: „Ključ rješenja današnjih problema u BiH su djela Husein-kapetana Gradaščevića.“ Gradaščević je već u mladosti prepoznao važnost zajedništva u Bosni, podržavši izgradnju škola i bogomolja za sve vjerske zajednice, što ga je učinilo voljenim među kršćanima i muslimanima.
Opis Husein-kapetana Gradaščevića od strane njegovog doktora Bartola Kuniberta također odražava dubinu i snagu njegove ličnosti: „Jedva da bi se moglo vjerovati da se pod ovim nejakim i nježnim tjelesnim sastavom mogla skrivati ovako krepka duša, vojnički darovi, velika taština, a naročito lična hrabrost, dotjerana nekada do drskosti.“
Husein-kapetan Gradaščević ostaje trajni simbol bosanskog otpora i borbe za autonomiju, a njegovo naslijeđe i danas inspiriše sve one koji vjeruju u snagu zajedništva i hrabrost u suočavanju s izazovima.
1 komentar