Danas se obilježava Međunarodni dan sjećanja na romske žrtve holokausta. U noći između 2. i 3. augusta 1944. godine, 2.897 Roma je poslano u gasne komore i pogubljeno u logoru Aušvic, u tzv. Porodičnom kampu za Cigane. Ovaj tragični događaj je samo jedan od mnogih zločina nad Romima tokom Drugog svjetskog rata.
Ovaj datum je prihvaćen od strane Vijeća Evrope na inicijativu romskih organizacija i obilježava se širom Evrope od 2012. godine. Rezolucijom Evropskog parlamenta, usvojenom 15. aprila 2015. godine, Dan sjećanja na romske žrtve holokausta je zvanično proglašen. Tog dana, sjećanjima i komemoracijama, obilježava se stradanje Roma širom Evrope tokom Drugog svjetskog rata. Ovaj datum je također uvršten u kalendar važnih datuma Vijeća ministara Bosne i Hercegovine.
Procjene su da je tokom Drugog svjetskog rata ubijeno više od 500.000 Roma, iako konačni broj nikada nije utvrđen. Stradanja Roma na području tadašnje NDH (Nezavisna Država Hrvatska) bila su posebno brutalna. Tokom jula 1942. godine, svi Romi s područja NDH deportovani su u koncentracioni logor Jasenovac. Za razliku od većine drugih zatočenika, Romi po dolasku nisu bili identificirani po imenu, nego po broju vagona kojim su dovezeni. Osim u Jasenovcu, Romi su ubijani i u drugim ustaškim logorima i na stotinama drugih lokacija na području današnje Hrvatske, Bosne i Hercegovine i dijelovima Srbije.
Logor u selu Uštica, koji je kasnije dobio naziv Ciganski logor, bio je jedno od mjesta gdje su Romi prvobitno smješteni. Kasnije su prebacivani u Donju Gradinu na drugoj obali Save, mjesto masovnog stradanja. Ova mjesta i događaji ostaju trajni podsjetnici na neizmjerne patnje i gubitke koje je romska zajednica pretrpjela tokom holokausta.