Medij sa pouzdanim i provjerenim informacijama.

„Inteligencija bez ambicije je ptica bez krila.“  – Salvador Dali

Genocid u Srebrenici: 29. godišnjica jednog od najvećih zločina u historiji čovječanstva

Danas obilježavamo 29 godina od genocida u Srebrenici, jednog od najstrašnijih zločina u historiji čovječanstva. Na današnji dan 1995. godine, Vojska Republike Srpske pod komandom generala Ratka Mladića, uz podršku paravojne formacije “Škorpioni” pod kontrolom Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije, planski je ubila više od 8.300 bošnjačkih muškaraca i dječaka, starosne dobi od 12 do 77 godina

. Genocid u Srebrenici predstavlja najveći masakr u Evropi nakon Drugog svjetskog rata. Ratko Mladić i drugi srpski oficiri optuženi su za ratne zločine, uključujući i genocid, pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (MKSJ). MKSJ je donio pravosnažnu presudu kojom se masakr u Srebrenici kvalifikuje kao čin genocida.

U julu 1995. godine, Srebrenica je bila zaštićena zona Ujedinjenih nacija, u kojoj se nalazilo oko 50.000 ljudi. Lokalno stanovništvo nije moglo pružiti adekvatnu odbranu jer su sve oružane snage bile razoružane 1993. godine i naoružanje je bilo uskladišteno kod UN snaga.

Spisak ubijenih Srebreničana trenutno broji 8.372 imena, dok se oko 12.000 ljudi vodi kao nestalo. Nažalost, masovne grobnice se i dalje otkrivaju, te spisak žrtava svakodnevno raste.

Generalna skupština Ujedinjenih nacija je 23. maja 2024. godine većinom glasova usvojila Rezoluciju o Srebrenici pod nazivom “Međunarodni dan sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995.”. Ova rezolucija se poziva na presude Međunarodnog suda pravde i Međunarodnog tribunala za bivšu Jugoslaviju, naglašavajući da je krivična odgovornost za genocid individualizirana.

Danas će u mezarju Memorijalnog centra Srebrenica-Potočari biti klanjana dženaza i ukopani posmrtni ostaci 14 žrtava genocida.

Noviteti

Ramo Isak podnio žalbu Sudu BiH na Odluku CIK-a

Ramo Isak, federalni ministar unutrašnjih poslova i lider stranke Snaga naroda, podnio je žalbu Apelacionom odjeljenju Suda Bosne i Hercegovine na odluku Centralne izborne komisije (CIK) koja je njegovu stranku kaznila sa 6.000 KM zbog preuranjene izborne kampanje putem muzičkog spota. Naloženo je i uklanjanje spota. Odluka Centralne izborne komisije BiH o izricanju sankcija političkom […]

Komentariši